2

Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

SEPETİM
Toplam Ürün: 0 Adet
Toplam Fiyat: TL

Ödeme Yap
GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR LİSANS

OSMANLI KÜLTÜR VE UYGARLIK PRATİK ALTIN NOTLAR

OSMANLI KÜLTÜR VE UYGARLIK PRATİK ALTIN NOTLAR

OSMANLI KÜLTÜR VE UYGARLIĞI
A.DEVLET YÖNETİMİ:
Osmanlı Devleti İslâm hukukunun ve Türk kültürünün hakim olduğu bir devletti. Osmanlılar, kuruluş döneminde devlet teşkilatını oluştururken Moğol İlhanlıları ve Anadolu Selçuklularını örnek aldılar.
Osmanlılar ülke sınırları içinde çeşitli milletleri barındırdılar.Bütün insanlara adil ve eşit davrandılar.Osmanlı Devletine sırasıyla Söğüt,Bursa,Edirne ve İstanbul başkentlik yapmıştır.

1.MERKEZ YÖNETİMİ:
a.) PADİŞAH:İmparatorluğun başında Osmanlı soyundan gelen bir padişah bulunuyordu. Padişah önemli işlerde büyük devlet adamlarının düşüncelerini almakla birlikte son kararları kendileri verirlerdi.Ordulara komuta etmek, büyük devlet adamlarını atamak, gerektiğinde divana başkanlık etmek görevleri arasındadır.
Padişah öldüğü zaman geleneklere göre çocuklarından hangisinin başa geçeceğinin belli olmaması ve hanedan üyesi her şehzadenin padişah olma hakkının olması şehzadeler arasında taht kavgalarının çıkmasına neden olmuştur.
Fatih çıkardığı kanunname ile taht kavgalarını önlemek için başa geçen padişahın kardeşini öldürmesine izin verdi.(devletin geleceği için)
I.Ahmet devrinde yayınlanan bir fermanla devletin başına Osmanlı hanedan üyelerinin en yaşlı ve aklı başında olanının geçmesi kararlaştırıldı( Ekber ve irşâd sistemi)
Padişahın kendi adına para bastırması ve camilerde hutbe okutması hükümdarlık alameti sayılmıştır.
Şehzadeler devlet yönetiminde ve Askerlik işlerinde tecrübe kazanmaları için Lala’lar eşliğinde sancaklara gönderilirdi.
Yükselme döneminden itibaren padişahlar Topkapı Sarayında oturmaya başladılar.
b.)DİVAN:Bugünkü manada Bakanlar Kuruluna benzerdi.Devletin önemli işleri burada görüşülür ve karara bağlanırdı.(savaşa ve barışa karar verme gibi.)
Divan Osmanlı tarihinde ilk kez Orhan Bey zamanında kurulmuştur.Fatih’ten itibaren Divan’a Sadrazam başkanlık etmeye başlamıştır.
Divan’da alınan kararlar 'Arz Odasında' padişaha bildirilirdi.Divan teşkilatı II.Mahmut tarafından kaldırılarak yerine 'Nazırlıklar(Bakanlıklar)' kurulmuştur.
Divan toplantıları Topkapı Sarayındaki 'Kubbealtı' denilen yerde yapılırdı.

DİVAN ÜYELERİ VE BAŞLICA GÖREVLERİ:

1.SADRAZAM( VEZİR-İ AZAM):Bugünkü anlamda Başbakan konumundadır.Padişahtan sonra gelen en yetkili kişidir.Padişah’ın mührü Altın bir kese içinde Sadrazam’da bulunurdu. Sadrazamlar Fatih’ten itibaren Divan başkanı oldular.

2.VEZİRLER:Bugünkü anlamda Devlet Bakanları konumunda idiler.Sadrazam yardımcıları olup onun verdiği görevleri yaparlardı.Vezirler içerisinde en yetkili olan Vezir-i Azam(Sadrazam) idi.Vezir sayısı başlangıçta üç iken sınırların genişlemesiyle yediye kadar çıkmıştır.

3.DEFTERDARLAR:Bugünkü anlamda Maliye Bakanıdır.Gelir ve giderleri hesaplayarak yıllık bütçeyi hazırlarlardı.Anadolu ve Rumeli Defterdarı olmak üzere iki taneydi.

4.KAZASKERLER:Bugünkü anlamda Milli Eğitim ve Adalet Bakanları konumunda idi.Bölgelerindeki Kadıların ve Müderrislerin atama, terfi ve görevden alma işlerine bakarlardı.Divanda yüksek davalara bakarlardı.Böylece Divan yüksek mahkeme özelliği gösterirdi.

5.NİŞANCI:Divan bürokrasisinin en yetkili kişisi idi.Ülke ile ilgili yazışmaları düzenler, toprakların dirliklere dağıtımını yapar, has-zeamet-tımar defterlerini tutar. Padişahın fermalarına tuğra çekerdi.

6.ŞEYHÜLİSLAM (MÜFTÜ):Bugünkü anlamda Diyanet İşleri Başkanıdır.Ülkedeki din adamları ve din işlerinin başı idi.Kanuni döneminden itibaren Divan üyesi olmuştur.Divan’da verilen kararların dine uygun olup olmadığını onaylardı buna fetva denirdi.

7.KAPTAN-I DERYA (KAPTAN PAŞA):Deniz Kuvvetleri Komutanıdır.Yükselme Döneminden itibaren Divan üyesi olmuştur.
Yorumlar
Mercan 13 Mayıs 2016 Cuma
İçerik tam istediğim gibi bence herkes sınava son günler kaldı demeden indirip çalışmalı.
Mine 01 Mayıs 2016 Pazar
Hocam merhaba 2 yıllık önlisans mezunuyum aynı Zaman’da açıköğretimden 4. Sınıfı tamamlamak üzereyim şimdi ben diplomamı aldığım anda artık önlisans KPSS’den devlet kurumuna girme Hakkı’m yanar mı teşekkür ederim
----------------------------
Değerli Öğrencimiz;

 Hiç risk almamanız için bir derste olsa bırakırsanız Kpss sınavına önlisans girebilirsiniz. Ancak mezun olduğunuz anda kpss sınavına Lisans olarak girmeniz gerekir.

Saygılarımızla.

Rehber Öğretmen Hülya Özçelik 0 888 228 22 22
Talat 02 Nisan 2016 Cumartesi
Merhaba, ben Aliağa Ege Üniversitesine 2011 tarihinde 2 yıllık kayıtlı, ikinci öğretim öğrencisiyim. Sistemden biraz önce baktım aktif görünüyorum. Sorum: Sınavsız 4 yıllık aöf kayıt yaptırabilir miyim? Yani aöf 4 yıllık kayıt amacım bitirip askerliği kısa dönem yapmak için olacak. İlginiz için teşekkürler. 
İndirdiğim kitaplar Çok faydalı emeği geçen herkese teşekkür ederim

-------------------------------------------------------

Değerli Öğrencimiz 

 Aöf’te dgs sınavsız geçiş hakkı bu yıl kaldırılmıştır.
 Dgs sınavına girerek 3.sınıftan okumak bölüme yerleşmeniz gerekli. 
 Saygılarımızla. 
 Rehber Öğretmen Hülya Özçelik 0 888 228 22 22
Yorum Yap
Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım