Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama

Ovulasyon (yumurtlama) yumurtalıkta döllenme bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalması, çatlaması ile meydana gelir. Bu arada rahim, rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanır. Genelde bu yumurta 12-24 saat yaşar. Eğer gebe kalma, döllenme oluşmaz ise, döllenmemiş yumurta, rahim mukozası, ve diğer kan adet dönemi boyunca akınyla dışarı atılır. Eğer gebe kalma, döllenme meydana gelmiş ise, yumurta 6-12 gün rahim duvarına yerleşir.

Anlaşılması gereken nokta; ovulasyon, gebe kalma konusunda anahtar konudur. Ovulasyon hakkında bir çok yanlış düşünce, kanı vardır. Ve bu gebe olma sürecindeki büyük engellerdendir. Yumurtlama(Ovulasyon) dönemini aşağıdan hesaplayabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 
Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Formu
* Son Adetinizin Başlangıç Tarihi:
*Adet Düzeniniz:
Gün (Genellikle 28 gündür)
* Doldurulması zorunlu alanlar

Yumurtlama Dönemi (Günü) Ne Zamandır ve Yumurtlama Döneminde Hamile Kalma İhtimali Nasıldır?

Yumurtlama dönemi, iki adet kanaması arasındaki döneme göre değişiklik gösterebilir. Düzenli adet gören bir kadının, 28 gün aralıklı adet periyodunda, adet olduktan 14 gün sonrasında yumurtlama gerçekleşmektedir.

Adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelen gün, yumurtlama günü olarak kabul edilir.

Düzensiz adet gören bayanlarda, bir sonraki adet başlangıcı bilinmediğinden, yumurtlama günü de kesin olarak hesaplanamamaktadır.

Aynı zamanda, kadının yumurta hücresi 24 saat kadar canlı kalabildiğinden, yumurtlamadan sonraki günde de ilişkiye girerek hamile kalınabilmektedir. Bununla birlikte, bir erkeğin sperminin, kadının rahmi içinde hemen hemen 3- 4 gün canlı kalabilmesi nedeniyle, yumurtlamadan 2-3 gün önceki korunmasız cinsel ilişki ile de, hamile kalma olasılığı vardır. Ancak, yumurtlama zamanından 1 hafta öncesinde ya da 3 gün sonra, yaşanan cinsel ilişki ile gebe kalma ihtimali söz konusu değildir.

Hamilelik düşünmeyen çiftler, yumurtlama döneminin, adetin öncesinde ve sonrasında meydana gelmeyeceğini düşünerek, bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girmekteler ve sonrasında istenmeyen gebelik durumları oluşmaktadır. Bu nedenle, adet kanamasından önce ve sonra veya yumurtlama dönemi dışında, hamile kalma ihtimali imkansız değildir, ama çok nadir görülmektedir. Bu durumda bebek sahibi olmayı düşünmeyen çiftler için, ilişki esnasında geri çekilme, takvim takibi yöntemi gibi yöntemler değil, doktorunuzun sizin için uygun bulduğu yöntemlerden, doğum kontrol hapları, rahim içine araç yerleştirilmesi gibi yöntemler tercih edilmelidir.

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir? Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır?

Hamile kalmayı planlayan bir kadın, yumurtlama döneminde olduğunu vücudundaki değişikliklerden de anlayabilmektedir. Bu değişikliklerden, vücut sıcaklığındaki artış ve vajinal akıntıların değişiklik göstermesi şeklindedir.

Kadınlarda, yumurtlamadan sonra vücut ısısında artış gözlenir, bu durumu kadın kendisi hissetse bile, çoğunlukla ısı ölçer yardımı ile daha doğru tespit edilmektedir. Bu şekilde yumurtlama gününü hesaplamak isteyenler, hassas bir termometre ile, bunu birkaç ay devam ederek uygulamalıdır. Sabah uyandığınızda henüz yataktan çıkmadan, her gün aynı saatte vücut sıcaklığını ölçmek gerekir. Ancak bu şekilde doğru bir sonuç elde edilebilir.

Ayrıca, vajinal akıntının takibi ile de yumurtlama günü tespit edilebilir. Adet kanaması tamamen bitince, birkaç gün içinde vajinal akıntı görülmez ve vajinada kuruluk gözlenir. Sonrasında, koyu kıvamlı, yapışkan, pütürlü ve sarı- beyaz renkli bir akıntı hissedilir. Bu akıntı, kadın tarafından bazen fark edilmemektedir. Yumurtlama dönemi yaklaştıkça, akıntıda artış görülür, akıntının kıvamı artık daha incelmiş ve daha berraklaşmıştır. Kadınların, ıslaklık olarak hissettiği bu ortamda, spermler kolayca hareket edebilir, 3-4 gün canlı kalabilir ve yumurtanın döllenmesi bu esnada gerçekleşebilmektedir. Gebelik düşünülmesi durumlarında, bu yumurtlama dönemleri seçilmelidir.

Yumurtlama döneminden sonra, vajinal akıntının şekli yine değişmektedir. Akıntı azalarak, yapışkan bir hale gelir, vajinada kuruluk başlar. Kuru olan vajina içersinde, spermler fazla hareket edemez, uzun süre canlı kalamazlar, bu durumda döllenme gerçekleşemez.

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım