Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

Yıllık İzin Ücreti Hesaplama

İşten ayrılma durumunda kullanmadığı yıllık izin süreleri için alacağı ücreti hesaplamak istediğiniz kişinin doğum, işe başlama ve ayrılma tarihleri ile birlikte son ayki maaşını ve istenen diğer bilgileri aşağıdaki yıllık izin ücreti hesaplama aracına girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 
Yıllık İzin Ücreti Hesaplama Formu
* Doğum Tarihi:
  
* İşe Başlama Tarihi:
  
* İşten Ayrılma Tarihi:
  
* Kullanılan İzin Süresi:
(Son çalışma yılında kullanılan ücretli izin günü sayısı)
* Hesaplama Şekli:
* Aylık Net Maaş:
TL 1450.45 (Son çalışma ayındaki aylık net maaş)
* Aylık Brüt Maaş:
TL Örn. 1820.65 (Son çalışma ayındaki aylık brüt maaş)
Kümülatif G.V. Matrahı:
TL Örn. 10250.35 (Cari aya devreden gelir vergisi matrahı)
* Doldurulması zorunlu alanlar

Yıllık izin ücreti

Yıllık ücretli izin İş Kanununda kendisine yer bulmuş ve vazgeçilmez bir haktır. Evet, İş Kanunundaki bazı haklardan vazgeçilmesi mümkünken yıllık izin hakkından vazgeçilemez. Yani işçilerin yıllık izinlerini her sene kullanmaları esastır. Buna rağmen uygulamada, ne yazık ki, işçilerin yıllık izinlerini kullanamadıkları görülmektedir.

Yıllık izin süreleri

İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dahildir) olanlar için 14 günden,

5 yıldan çok 15 yıldan az olanlar için 20 günden,

15 yıl (dahildir) ve daha çok olanlar için 26 günden,

az olamaz. Yer altındaki işlerde çalışan işçilerin yıllık izin süreleri 4’er gün arttırılarak uygulanır. 18 yaşında ve daha küçük yaşta olan işçiler ile 50 ve daha yukarı yaşta olan işçilere verilecek yıllık izin süresi 20 günden az belirlenemez.

Kullanılmayan izinler yanar mı?

Yıllık izinlerin, hak edildikleri seneyi takip eden sene sonuna kadar kullandırılmaları esastır. Örneğin 2015 yılı izni en geç 2016 aralık ayı sonuna kadar kullandırılmalıdır. Buna rağmen kullandırılmayan izinler ne olacaktır? Hiçbir şey olmadan birikeceklerdir. İşçi işten ayrılırken kullanmadığı izin süreleri toplanacak ve işçiye en son ücreti üzerinden toplu olarak ödenecektir.

Geriye dönük kaç yıllık izin parası istenebilir?

İnternette birçok kaynakta geriye dönük 5 yıllık izin parası istenebileceği şeklinde YANLIŞ BİLGİ mevcuttur. Zamanaşımı süresi ancak ve ancak işçinin işten ayrılmasıyla başlar ve bu tarihten sonra 5 yıldır. Yani işçi örneğin 25 yıldır çalışıyor ve hiç izin kullanmamışsa, bu 25 yıllık izin ücretinin tamamını işten ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl içinde mahkeme kanalıyla talep edebilir. (Yargıtay 7 Hukuk 2014/12970 E.)

İzin parası nasıl hesaplanır?

İşçinin işten ayrılırken almış olduğu ücret esas alınır. Burada, işçinin aldığı brüt ücret önce 30’a bölünerek günlük ücreti bulunur ve kullanamadığı izin günleri ile çarpılarak toplam yıllık izin parası hesaplanır. Hesaplanan tutardan yasal kesintiler yapılır.

İşçinin saatlik ve günlük ücretinin hesabı için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İzin kullanmadığınız halde yıllık izin defterine imza atmayın!

Bu durumda işçinin işi zorlaşmaktadır. Çünkü imzası olan işçi, bu imzayla birlikte yıllık ücretli izinlerini kullandığını beyan etmektedir. Böyle bir durumda yıllık iznin aslında kullanılmadığının kamera kaydı, imzalı evraklar, puantaj cetveli, tanık vb. delillerle ispatı gerekecektir. İşçilerin, kullanmadıkları yıllık izinlere kullanmış gibi imza atmamaları çok önemlidir.

Sonuç

İşçi işten ayrıldığında, işyerinde çalışırken kullanamadığı yıllık izinlerine ait ücretleri talep etme hakkına sahiptir. Burada bir sınırlama olmayıp işçi geriye dönük olarak kullanamadığı tüm yıllara ait izin paralarını isteyebilir. Burada önemli olan izin paralarını işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde istemektir. Çünkü yıllık ücretli izin alacağı 5 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız.