Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

Klima BTU Hesaplama

Evinize uygun klimayı almak istiyorsunuz.  Hangi marka daha iyi bilmiyorsunuz. Bunu araştırarak kullanıcı deneyimlerini okuyarak öğrenebilirsiniz. Fakat markadan daha önemli bir şey var. Oda klimanızın takacağınız odaya uygun olup olmamasıdır. İlk olarak klima satın alırken kullanacağımız alan ,bölge klima için en önemli faktördür.bu faktör klima için gerekli olan BTU değeri için önemlidir. Gereksiz,hesapsız  güçte aldığımız bir klima ,hem elektrik faturamıza,hem küresel ısınmaya ,hem de sağlığımıza etkisi olacaktır. Aşağıdan klima btu hesabınızı hemen yapın.

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 
Klima BTU Hesaplama Formu
* Bölge:
*Oda Boyutu (m2):
Örn. 21.5
*Kişi Sayısı:
Örn. 4
* Doldurulması zorunlu alanlar

BTU, İngilizce British Thermal Unit yani İngiliz Isı Birimi sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F’den 64° F’ye çıkartmak için gerekli olan enerji miktarına BTU denilmektedir. Sadece 1 libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarı olan BTU, klimalarda bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. BTU değeri arttıkça klima maliyetinin de artacağı bilinmelidir.

Daha büyük mekanlar için BTU/h değeri daha yüksek klimalar tercih edilirken ev ve ofis gibi yerlerde BTU/h değeri daha düşük klimalar tercih edilebilir. Ayrıca soğutulacak/ısıtılacak mekanın büyüklüğünden ziyade daha bir çok etken de BTU değerini etkilemektedir.

Ev ve iş yerleriniz için BTU değerini önceden hesaplamanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

BTU değerlerini nasıl hesaplayabilirsiniz?

BTU değerini aşağıdaki etmenleri göz önüne alarak hesaplama yapabilirsiniz.

1-     Klimayı hangi coğrafi bölgede kullanacaksınız?

2-     Klimayı kullanacağınız alan kaç m2?

3-     Klimanın kullanılacağı ortamda 500 watt’ın üzerinde bir aydınlatma var mı? Var ise 500 watt’ın üzerindeki aydınlatma değerini 3.4 katsayısıyla çarparak soğutma ihtiyacınıza ekleyebilirsiniz.

Yukarıda verilen etkenlere karşılık bulacağınız sonuç klimayı kullanacağınız ortamın soğutma ihtiyacını verecektir. Ayrıca bu hesap yönteminin de 2 metre tavan yüksekliği olan ortamlara göre hesaplandığını da belirtmekte fayda var.

Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima alırken en önemli etmenlerden birisi olan BTU’nun nasıl hesaplanacağını ve kullanacağımız ortam için kaç BTU/h’lik bir klima alacağımızı da bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Klima hesabını yaptığınız zaman her ne kadar doğru sonuçlara tam olarak ulaşamasanız da bir klima teknik servisine danışarak veya destek ekibimizi arayarak tam bilgi alabilirsiniz. Burada kısaca basit bir klima hesabını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle oda metrekaresini 2,2’ye bölerek 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.

Örneğin; 25 m2’lik bir odanın hesaplamasını yaparsak,

25/2,2*1000 = 11363 BTU/h gibi bir değer çıkar. Bu da demek oluyor ki 12000 BTU/h’lik bir klima yeterlidir.

Biraz daha teknik olan hesaplamadan bahsedecek olursak ki bunu genelde keşif ekipleri yapmaktadır.

Oda m2’si bölge katsayısı ile çarpılır, odada klimayı kullanacak kişi sayısı içinde kişi başı 600 BTU/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W’ın üzerindeyse (bu genelde mağaza ve ofisler için geçerlidir.) her 1W için 3,412 BTU/h eklenir.

Bölge katsayıları şu şekildedir:

Akdeniz: 445

Doğu Anadolu: 308

Ege: 423

Güneydoğu Anadolu: 462

İç Anadolu: 346

Karadeniz: 385

Marmara: 385 BTU/h’dir.

Örneğin; Akdeniz’de oturan 4 kişilik bir ailenin 20 m2’lik odalarında kullanabileceği klima hesabı şu şekilde yapılır.

20 x 445 = 8900 BTU/h

4 kişi için: 4 x 600 = 2400 BTU/h

Aydınlatmanın 500W üzerinde olmayacağı için hesaba katmamıza gerek kalmıyor.

8900 + 2400 = 11300 BTU/h yani 12000 BTU/h’lık bir klima yeterli olacaktır.

Klima alırken eğer gerektiğinden fazla kapasiteliyse bu hem elektrik tüketimini arttırır hem de kapasite büyüdükçe fan büyüdüğü için daha fazla ses oluşturur. Son olarak ise A sınıfı klimaların enerji tüketimi daha az olur.

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım