Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

Faktöriyel Hesaplama

Faktöriyel, matematikte, sağına ünlem işareti konulmuş sayıya verilen isim, daha genel olan Gama Fonksiyonu'nun tam sayılarla sınırlanmış özel bir durumudur. 1'den başlayarak belirli bir sayma sayısına kadar olan sayıların çarpımına o sayının faktöriyeli denir. Faktöriyelini hesaplamak istediğiniz sayıyı aşağıdaki faktöriyel hesaplama aracına giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 
Faktöriyel Hesaplama Formu
* Faktöriyel Sayısı:
Örn: 12
* Doldurulması zorunlu alanlar

Faktöriyel Nedir?

1 den başlayarak belirli bir sayma sayısına kadar olan sayıların çarpımına faktöriyel denir. Bir sayının sağında ünlem(!) işareti varsa o sayının faktöriyeli hesaplanmaktadır.  Örneğin: 5!

Faktöriyel hesabında dikkat ederseniz 1 den başlayan dedim. Yani pozitif sayılarla işlem yapıyoruz. Faktöriyel hesabında negatif sayılar veya sıfır kullanılmıyor.

Matematiksel tanımı ise şöyle:

1 den n ye kadar olan doğal sayıların çarpımına n faktöriyel denir ve n! şeklinde gösterilir.

n!=1.2.3….(n-2).(n-1).n şeklinde hesaplanır.

Faktöriyel Hesabı Nasıl Yapılır?

Faktöriyeli istenen sayıdan 1’e kadar olan tüm sayıları çarpacağız. Örneğin:

1! = 1

2! = 2.1= 2

3! = 3.2.1= 6

4! = 4.3.2.1 = 24

5! = 5.4.3.2.1= 120

Sıfır Faktöriyel Kaçtır?

Arkadaşlar sıfır faktöriyeli 1 olarak kabul ediyoruz. İşlemlerde yada sorularda görürseniz değerini 1 olarak almanız gerekiyor.

0! = 1

Faktöriyel Soru Örnekleri ve Çözümleri

Örnek 1:

6! + 3! İşleminin sonucu kaçtır?

6!=6.5.4.3.2.1=720 yapar ve 3!=3.2.1.=6 yapar. Bizden bu iki ifadeyi toplamamızı istiyor. 720+6=726 yapar cevabımız.

NOT: 5! ve sonrasındaki bütün sayıların faktöriyellerinin birler basamağı hep sıfırdır arkadaşlar. İnanmayan denesin.

5!=120

6!=720

7!=5040

8!=40320

Bir faktöriyeli başka bir faktöriyel şeklinde yazabiliriz yani dönüştürebiliriz. Bu özellikle sadeleştirme işlemlerinde çok işimize yarar.

Örnek2:

6! = 6.5.4.3.2.1 dir. Bunu 6!=6.5.4! şeklinde yada 6!=6.5! şeklinde yazabiliriz.

10!=10.9! şeklinde veya 10!=10.9.8.7! şeklinde yazılabilir.

Bu mantıkla sayıları işinize geldiği gibi dönüştürebilirsiniz.

Örnek3:

12! – 11! İşleminin sonucu kaçtır?

Şimdi arkadaşlar sayılar çok büyük. Tek tek çarpmaya kalkarsak çok zaman kaybederiz ve hata ihtimalimiz yüksektir. Bunun yerine dönüştürelim.

12!=12.11! şeklinde yazılabilir. İşlem şuna döner => 12.11! – 11! Burda şöyle düşünün 12x – x gibi. Buna göre ne olacak 11x yani 11.11! olacak işlemin sonucu.

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım