Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

DGS Puan Hesaplama

     Aramızda 2 yıllık(önlisans) bitirmiş öğrenciler var. Bunlar 4 yıllık lisans eğitimi almak istiyor. Ne yapmalılar? Bu sorunun cevabı önlisans mezunlarının kafasında dönüp duruyor. Üniversite sınavıyla 4 yıllık bir üniversiteyi kazanabilirler mi? Elbette. Çok çalışırlarsa neden olmasın.

   Ancak genelde bunu tercih etmiyorlar. Peki ne yapıyorlar? Ya öğrenimlerine devam etmiyorlar ya da sıfırdan üniversiteden 4 yıllık lisans bölümü kazanmaya çalışıyorlar. Bu sebeplerle Ölçme ve Değerlendirme merkezi DGS diye bir sınav yapıyor. Bu sınav tam anlamıyla 2 yıllık bitiren öğrencilerin lisans eğitimi almalarını kolaylaştırmak için yapılıyor diyebiliriz. Her hangi bir 2 yıllık mezunu 4 yıllık lisans eğitimi almak isterse üniversite sınavından önce DGS sınavını düşünmelidir. Çünkü üniversite sınavı birçok alanı kapsar buda bölünerek çok fazla şeyi bilmeniz demektir. Ya da takdir edersiniz ki üniversite sınavına daha fazla kişi girer bu sebeple de yüksek puanlar almak gerekir.

    Ama DGS sınavı öyle mi? Sadece Türkçe ve Matematik derslerinden oluşan bir sınava girerek 4 yıllık bir bölümü kazanmayı kim istemez. Elbette herkes ister. Elinizde böyle bir imkan varken bunu bir değerlendirin derim. Olurda DGS sınavı açılımı bile güzel Dikey Geçiş Sınavı’na kafanız yattı. DGS sınav başvurularını sakın kaçırmayın. Kafanıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki numaradan öğrenebileceğiniz gibi en altta yorum bölümüne DGS ile ilgili bildiklerini de iliştirebilirsiniz.

   Biliyorsunuz devir bilgi devri. Bizler de siz DGS sınavına hazırlanan öğrenciler için hesaplama aracı yaptık. Peki ne var bu araçta? Sürekli DGS denemenizi çözmeniz gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım. Sürekliden kastım günde 1 denemeyle başlayıp sınava 1 ay kala bu sayıyı artırmanız yönünde. Çünkü inanın rakipleriniz boş durmadan soru çözüyor. Peki özellikle neden DGS denemesi yazdım. Çünkü sizler o kadar da büyük bir kitle değilsiniz. Doğal olarak üniversitelerin kontenjanları ve puanları da ona göre. Bu şu demek. Yüksek puan almak zorundasınız. Sayfanın aşağısında bulunan linklerde kitap satış sayfamızı ziyaret edip DGS hazırlık kitaplarını inceleyebilirsiniz.

    Evinizde, kütüphanede sürekli denemenizi çözdünüz. Doğrularınızı yanlışlarınızı saydınız. Şimdi ne olacak? Sitemize girip DGS hesaplama aracını kullanacaksınız. Neredeyse her denemenizde bunu yapmalısınız. Hesaplama aracı o senenin yapılacağı DGS sınav katsayılarına göre düzenlenmiştir. Sayfanın aşağısında bulunan yazıları okumayı ve en alta yorum bırakmayı unutmayın. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

  Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

DGS Puan Hesaplama Formu
* Kullanılacak Katsayı:
*Sınav Sistemi:
Yeni Sistem (120 Soru)
Eski Sistem (160 Soru)
 
Doğru / Yanlış
Sayısal Testi:
/ 60 Soru
Sözel Testi:
/ 60 Soru
**Önlisans Baş. Puanı:
En az 40, en çok 80 girebilirsiniz (Örn. 60.58)
Önceki DGS Sonucu:
Önceki DGS`de bir programa yerleştirildiyseniz kutucuğu işaretleyiniz
**Önlisans Başarı Puanı alanını doldurmadığınızda puanlara Ağırlıklı ÖBP eklenmeden hesaplama yapılacaktır.
* Doldurulması zorunlu alanlar

    DGS nedir?

    Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu yana 2 yıllık önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmaları için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yaptığı sınavın adıdır.

    DGS puanı nedir?

    Dikey Geçiş Sınavına giren öğrencilerin aldığı puanlardır.

    DGS`ye kimler başvurabilir?

    Meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan öğrenciler de sınava girebilir.

    DGS sınavında netler nasıl hesaplanıyor?

    DGS'de her bir bölümden yaptığınız netler baz alınarak hesaplanmaktadır. Her bir bölümde yapmış olduğunuz net sayısı, doğru cevaplamış olduğunuz soru sayısından yanlış cevaplamış olduğunuz soru sayısının 1/4'ünün çıkarılmasıyla hesaplanır. Biz buna kısaca 4 yanlış bir doğruyu götürüyor diyoruz.

    DGS puanı hesaplama aracıyla hangi bölümlerdeki netlerimi hesaplayabilirim?

    DGS puan hesaplama aracımızla Sözel ve Sayısal bölümlerindeki net sayılarınızı hesaplayabilirsiniz.

    DGS puan hesaplama aracıyla hangi türdeki DGS puanlarını hesaplayabilirim?

    DGS puan hesaplama aracımızda Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türündeki puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Gireceğiniz sınavın katsayıları sınava özel olduğundan önceden bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle DGS hesaplamaları geçmiş sınavlarda uygulanan katsayılar kullanılarak yapılmakta ve yakın sonuçlar vermektedir.

    DGS Puanı nasıl hesaplanır?

    Öğrencilerin sınavlardan almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirilmesinde esas alınacak DGS puanları hesaplanmaktadır.

    Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) nedir?

    Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülür. Böylece, 50 en düşük not ortalamasının ÖBP değeri 40, 100 olan ortalamanın da ÖBP değeri 80 olur. 50’nin altında kalan notlar 50 olarak değerlendirilir. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), kılavuzda da belirtildiği gibi 0,6 katsayı ile çarpılarak hesaplanır.

    Önceden DGS`ye girip bir lisans bölümüne yerleştirildiysem puanımda bir farklılık olur mu?

    Evet. Olur. Örneğin, 2015-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2016-DGS'de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. Yine aynı şekilde 2016-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2017-DGS'de ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

    Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım