Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Hesaplama
SGK Hesaplamaları
Emeklilik Hesaplama Askerlik Borçlanması Hesaplama Doğum Borçlanması Hesaplama Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Doktora Borçlanması Hesaplama Stajyer Avukatlık Borçlanması Hesaplama Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama İşsizlik Maaşı Hesaplama
Sağlık Hesaplamaları
Doğum Tarihi Hesaplama Yaş Hesaplama İdeal Kilo Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama Adet Günü Hesaplama Gebelik Hesaplama
Matematiksel Hesaplamalar
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama Zarar Hesaplama İndirim Hesaplama Zam Hesaplama Faiz Hesaplama Basit Faiz Hesaplama Bileşik Faiz Hesaplama Standart Sapma Hesaplama Faktöriyel Hesaplama Permütasyon Hesaplama Kombinasyon Hesaplama Desi Hesaplama Alan Hesaplama İnç Hesaplama Mil Hesaplama Altın Oran Hesaplama Rasgele Sayı Hesaplama
Muhasebesel Hesaplamalar
Gecikme Zammı Hesaplama Vergi Gecikme Faizi Hesaplama KDV Hesaplama KDV Tevkifatı Hesaplama Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama Brütten Net Hesaplama Netten Brüt Hesaplama Kıdem Tazminatı Hesaplama İhbar Tazminatı Hesaplama Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Yıllık İzin Hesaplama Yıllık İzin Ücreti Hesaplama
Eğitim Hesaplamaları
Ders Notu Hesaplama Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Lise Ders Puanı Hesaplama Lise Yılsonu Başarı Puanı (YBP) Hesaplama Lise Sınıf Geçme Hesaplama Lise Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Hazırlık (Yabancı Dil Ağırlıklı) Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 4. Sınıf Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf İmam Hatip Ortalama ve Takdir Teşekkür Hesaplama Üniversite Not Ortalaması Hesaplama Vize Final Ortalama Hesaplama Okula Başlama Yaşı Hesaplama
Sınav Puanı Hesaplamaları
OBP Hesaplama DGS Puan Hesaplama ALES Puan Hesaplama TUS Puan Hesaplama DUS Puan Hesaplama YDS Puan Hesaplama ÖYP Puan Hesaplama İSG Puan Hesaplama KPSS Puan Hesaplama EKPSS Puan Hesaplama DİB MBSTS Puan Hesaplama PYBS Puan Hesaplama JANA Puan Hesaplama Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama
Dilbilgisi Hesaplamaları
Kelime Sayısı Hesaplama Parmak Alfabesi Hesaplama
Diğer Hesaplamalar
Zekat Hesaplama Şafak Hesaplama Saat Kaç Hesaplama Saat Farkı Hesaplama Burç Hesaplama Klima BTU Hesaplama Sütyen Bedeni Hesaplama Şifre Hesaplama MD5 Hesaplama HTML Renk Kodu Hesaplama Tarih Hesaplama İş Günü Hesaplama Kaç Gün Oldu Hesaplama Kaç Gün Kaldı Hesaplama İki Tarih Arasındaki Gün Sayısını Hesaplama

Brütten Net Hesaplama

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 
Brütten Net Hesaplama Formu
* Dönem:
* Çalışan Tipi:
Medeni Durum:
Eş Çalışma Durumu:
Çocuk Sayısı:
Sakatlık Durumu:
İşyeri Tehlike Derecesi:
5510 Nolu Yasa Teşviki:
5 puanlık (%5) SGK işveren primi indiriminden yararlanıyor
6486 Nolu Yasa Teşviki:
6 puanlık (%6) SGK işveren primi indiriminden yararlanıyor
* Başlangıç Ayı:
Kümülatif G.V. Matrahı:
TL (Cari aya devreden kümülatif gelir vergisi matrahı)
Ocak Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Şubat Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Mart Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Nisan Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Mayıs Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Haziran Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Temmuz Brüt Ücrt/Gün:
TL / Gün
Ağustos Brüt Ücrt/Gün:
TL / Gün
Eylül Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Ekim Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Kasım Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
Aralık Brüt Ücret/Gün:
TL / Gün
* Doldurulması zorunlu alanlar
Ücretsiz izinli olduğunuz veya çalışmadığınız aylarda gün kısımlarını doldurarak maaşınızdan ilgili tutarın düşülmesini sağlayabilirsiniz.

Bir çok çalışanın her ay düzenli olarak yaşadığı bir durum var; maaşını aldığında eksik mi yattı, fazla mı yattı, geçen ay ve bu ay arasında neden fark var gibi soruları önce kendisine, sonra arkadaşlarına sormak. Bir cevap bulamayınca da insan kaynakları ya da muhasebe departmanının kapısını aşındırmak.

Ülkemiz maaş sistemi vergiler, dönemsel kesintiler, net maaş ve brüt maaş uygulamalarındaki farklardan dolayı biraz karışık, anlaşılması zor bir durumdadır. Bu yüzden çalışanların her ay kafa karışıklığı yaşayıp yöneticileriyle maaşları hakkında bitmek tükenmek bilmeyen konuşmalar yapmaları, çalışma hayatının en sık rastlanan olaylarından biridir.

Her ay, maaş günlerinde çalışanların soruları, bir türlü ikna olmamaları, muhasebe ve insan kaynakları departmanlarıyla girdikleri sayısız tartışma ve hatta zaman zaman ortaya çıkan gerginlikler kolay kolay değişecek gibi görünmese de çalışanların ve yöneticilerin net maaş, brüt maaş ve maaşlardan yapılan kesintiler gibi temel bir kaç konu hakkında bilinçlendirilmesi bu durumun büyük ölçüde önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Dilerseniz gelin, bu başlıkları kısaca inceleyelim.

Brüt maaş nedir?

Brüt maaş, çalışanın bordrosunda görünen, kesintiler ve vergilerin de dahil olduğu işveren tarafından maaş olarak ödenen toplam tutardır. Brüt maaş çalışanlar için genelde yanıltıcı olabilmekle beraber net maaşla arasındaki farkı hesaplamak için maaş bordrosundaki vergi, SGK primi ve diğer kesintilere bakmak yeterli olacaktır. Yani brüt maaş, kesintilere tabi olmasından ötürü çalışanın eline geçen değil, çalışanın hak ettiği esas toplam kazancı gösterir.

Net maaş nedir?

Net maaş çalışanın brüt maaşı üzerinden yapılacak olan tüm kesintilerin (SGK primi, damga vergisi, gelir vergisi vb.) yapılması sonucu elde edilen, diğer bir deyişle çalışanın eline geçen tutardır.

Net maaş ve brüt maaş arasındaki fark nedir?

Net maaş ve brüt maaş arasındaki temel fark, bordroda görünen maaş ile, işçinin eline geçen maaş olması dışında aslında göründüğünden daha büyüktür. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bazı çalışanların maaşlarının yıl sonuna yaklaşıldıkça düşmesinin sebebi aslında maaş ödemesinin brüt maaş üzerinden yapılıyor olmasıdır.

Ülkemiz vergi sistemindeki bazı vergi oranları sabit değil, değişkendir. Örneğin, oranı değişen vergilerden biri olan gelir vergisi, maaş bordrolarının kalemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Maaş ödemesi brüt maaş üzerinden yapılan çalışanların yıl içerisinde toplam kazancı arttıkça ödeyecekleri gelir vergisi oranı da yükselmeye başlar. Bu sebeple toplam kazancı artarken yıl sonuna yaklaştıkça eline geçen maaş, her geçen ay biraz daha azalır.

Ta ki bir sonraki yılın ilk maaşını alana kadar. Bu, sonu gelmeyen bir döngüdür. Brüt maaş sistemini kullanan tüm şirketlerin çalışanları her yıl bu durumla karşılaşmakta, çoğu zaman da sebebini anlayamamakta ya da anlaşılır bulmamaktadır. Ne var ki bu uygulama işyerinin tercihi olmakla beraber son noktada devletin zorunlu kıldığı bir vergi uygulamasıdır.

Aşağıdaki oranlara bakarak yıllık brüt kazancınıza göre ne kadarlık bir gelir vergisi kesintisi yaşayacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Hesaplama aracını kullandıktan sonra kafanıza takılan bir çok sorunun cevabını sayfanın aşağısında bulunan tartışma bölümünde bulabilir, dilerseniz sizde yorum bırakabilirsiniz. 

Tüm hesaplama sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.
0888 228 60 30

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız. 

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 

Copyright 2012 ® Her Hakkı Saklıdır.
studyocrea     web tasarım