Şifremi Unuttum

Sitemizden Üyeliksiz Alışveriş Yapabilirsiniz.

Blog
AÖF'te Harf notları ne anlama gelir?

Başarı notlarının hesabından sonra inşa edilmesi gerekli olan talebelerin muvaffakiyet notlarına yönelik o dersi geçip geçmediğinin belirlenmesi işlemidir.

KPSS, AÖF, DGS, ALES, YDS, ve Tüm Sınavlara Hazırlık Kitaplarımızı kargo bedeli ödemeden Temin etmek İçin Tıklayınız.   

 

Mobil Online Soru Çözmek, Konu Özeti Çalışmak İçin Şimdi inceleyin.

 

Aöf Çıkmış Sorulara, KPSS, DGS, ALES, YDS, YGS-LYS, sınavlarına, Ehliyet vb. sınavlara, çalışma dökümanlarını Kolayca İndirmek İçin Tıklayınız. 


Diğer bir söylemle talebenin o dersten aldığı muvaffakiyet notunun neyi ifade ettiğinin izah etmesi başka bir söylemle harf notlarına dönüştürülmesi işlemidir. Merkezi açıköğretim ve uzaktan öğrenim sistemiyle öğretim yapılmış olan kısım ve programlarda aşağıdaki harf notları kullanılmaktadır. Bu harf notları ve harf notlarının anlamları şunlardır:

AA:   Geçer

AB:   Geçer

BA:   Geçer

BB:   Geçer

BC:   Geçer

CB:   Geçer

CC:   Geçer

CD:   Koşullu Geçer

DC:   Koşullu Geçer

DD:   Koşullu Geçer

FF:    Tekrar

Kullanılan Öbür Harf Notları

  • YT ( Yeteri Civarı ) ve YZ ( Eksik ) notları, alakalı Birim Idare Heyetinin kararı ve Sena-tonun onayıyla not ortalamalarına katılması uyumlu görülmeyen derslerde başarının gösterilmesi amaçlı kullanılır. Bu Şekilde bir derste yeteri civarı muvaffakiyet gösteren öğrenciye YT, gösteremeyen öğrenciye YZ notu verilir.
  • EK ( Noksan ) notu, dersin gereklerini vaktiyle tamamlayamayan öğrenciye verilir. Bu notu meydan öğrenci, eksiklerini önümüzdeki çağın başlangıcından önce bitirmek zorundadır. Verilen zaman içerisinde eksiklerini istemeyince öğrenciye, yepyeni bir not verilir. Talebenin eksiğini tamamlamaması şeklinde , EK notu o ders amaçlı hangi harf notlarının kullanıldığına ilişkili olarak FF ya da YZ notuna dönüştürülür. EK notu, mahaline yepyeni bir not belirlenene civarı not bildirimi belgelerinde gösterilir, sonra gösterilmez.
  • MU (Muaf) notu, dikey ve yatay geçiş ile iştirak eden talebelerin evvelki Yükseköğretim Kurumu'nda alıp başarmış meydana geldiği ve alakalı Birimin Idare Kurulu'nca muaf tutulması uyumlu görülen dersler amaçlı verilir.
  • KL (Kaldırıldı) notu, programdan kaldırılması ve karşılığı gösterilmemesi nedeni ile talebelerin sorumlulukları olan tutulmayacağı dersler amaçlı verilir.
  • SD ( Sorumlulukları Olan Değil) notu, yapılmış olan ders intibakı neticesi talebenin sorumlulukları olan olmayacağı dersler amaçlı verilir.
  • DV ( Devam Etmektedir ) notu, bir dönemden uzunca süreli bir dersin artık tamamlanmadığı çağın nihayetinde , derse devam ediyor meydana iştirak eden öğrencilere verilir.
  • DZ (Devamsız) notu, devam şartını sağlayamayan öğrencilere verilir. Bu öğrenciler dönem sonu değerlendirilmesine alınmazlar. DZ notu, FF ya da YZ notu ile eşdeğerdir.


AÖF ile ilgili tüm sorularınız için şu numarayı arayabilirsiniz.

0888 228 60 30

DMCA.com Protection Status

Bu site ve bu yazı orjinal içeriğe sahiptir. İzinsiz kullanım sonucunda, oluşacak kopya içerikler, arama motorları tarafından banlanabilir. Kopya içeriğe sahip web siteleri arama motorları tarafından kara listeye alınabilir. Bu yazı link verilerek kullanılabilir. Tüm hukuki hakları saklıdır.
Diğer Blog Yazıları